Vimy 2017 Committee

Honorary Patrons
The Right Honourable Kim Campbell, P.C., C.C., O.B.C., Q.C. His Eminence, Thomas Cardinal Collins
The Honourable Judith Guichon, O.B.C. Major-General (Ret’d) Lewis MacKenzie U.E., C.M., C.M.M., M.S.C., O.Ont, C.D.
The Right Honourable Paul Martin, P.C., C.C. The Honourable Stephen McNeil, M.L.A.
The Honourable Thomas Mulcair, P.C., M.P. Vice- Admiral Mark Norman, C.M.M., C.D.
The Honourable Doug Phillips The Honourable Vaughn Solomon Schofield, S.O.M., S.V.M.
The Honourable Brad Wall, M.L.A. The Honourable Kathleen Wynne, M.P.P.
Campaign Co-Chairs
Dr. Helen Vari, Chevalier de la Legion d’honneur of France General (Ret’d) Rick Hillier, O.C., C.M.M., M.S.C., C.D.
Education Patron
John and Pattie Cleghorn
Ambassadors
The Honourable Christopher Alexander, P.C., M.P. Niki Ashton, M.P.
Leon Benoit, M.P. Lois Brown, M.P.
The Honourable Jean Charest The Honourable Senator Marie-P. Charette-Poulin
Don Cherry The Honourable Tony Clement, P.C., M.P.
Irwin Cotler, M.P. Pat Davidson, M.P.
John Duncan, M.P. Wayne Easter, M.P.
The Honourable Senator Art Eggleton Christine Elliott, M.P.P.
The Honourable Ernie Eves, Q.C. The Honourable Julian Fantino, P.C., C.O.M., O.Ont., M.P.
The Honourable Myra A. Freeman, C.M., O.N.S., M.S.M. David Frum
Parm Gill, M.P. Paul Godfrey, C.M., O.Ont.
Paul W. Gooch Rudyard Griffiths
Paul Gross Michael Harris, M.P.P.
The Honourable Laurie D. Hawn, P.C., C.D., M.P. Senator Serge Joyal, P.C., O.C., O.Q.
The Honourable Jason Kenney, P.C., M.P. The Honourable Peter Kent, P.C., M.P.
Lieutenant-General (Ret’d) Andrew Leslie C.M.M., M.S.C., M.S.M., C.D. Wladyslaw Lizon, M.P.
Ben Lobb, M.P. Phil McColeman, M.P.
John McDermott The Honourable Michael A. Meighen, Q.C.
Rick Mercer Larry Miller, M.P.
Christine Moore, M.P. Erin O’Toole, M.P.
Gary & Joanne Reamey Gary Schellenberger, M.P.
Kyle Seeback, M.P.D. Ken Shaw
Peter Stoffer, M.P. David Sweet, M.P.
Glenn Thibeault, M.P. William Thorsell
John H. Tory, Q.C., O.Ont. The Honourable Tim Uppal, P.C., M.P.
Dr. Jonathan Vance Mike Wallace, M.P.
Rodney H. Weston, M.P. Jason Wilson
Campaign Cabinet
Casey Adam Antolak William Arvanitis
Don Cranston Ferg Devins
Andrew Hamblin Christopher Hilkene
Michael Hyatt Raymond Joseph
Doug Kelly Nigel Kettle
Jim Love Will Lymer
Ross Magnaldo Robert McFarlane
Greg Owen Charles Pachter
Tim Patriquin, C.D. Walter P.F. Shanly
Michael G. Sherrard Jamie Watt
Regan P. Watts John Wright
Peter Wright